0121 429 2838

lgs-enquiry@lordswoodtrust.co.uk

STAFF LIST

Below you will find a staff list listing names, staff codes and job roles.

 

Senior Leadership Team

JGo Mrs Jane Götschel  Headteacher

KAd Mrs Karen Adamson Assistant Headteacher Teaching, Development & Innovation

LFi Mrs Lynne Finucane Assistant Headteacher - Learning and Achievement

JMi Miss Joanne Millward Assistant Headteacher - Student Behaviour, Welfare & Development

LVe Mrs Loveena Verma Assistant Headteacher - Curriculum & Assessment 

SAl Mrs Sheila Allport PA to Headteacher & SLT/Company Secretary

MPe Mr Michael Pearce Head of School Improvement

 

English Depatment 

MBr Mrs Michelle Brookes Lead Professional

BRo Mrs Beth Robinson Lead Professional

SFa Ms Sarah Faliveno  SLE & KS5 Co-ordinator

NGo Mr Nicholas Goetschel Co-ordinator

HLy Ms Hannah Lynock

OEv Mr Owain Evans

KHa Mrs Karen Hartland Co-ordinator for Rights Respecting School

DPe Ms Deborah Peniket

VPr Mrs Victoria Price

JRa Ms Joanna Ratajska

 

Maths Department 

MPa Mr Mark Pearce SLE & Lead Professional

JRo Mrs Jennifer Hughes Co-ordinator

JKl Mr Jaswant Kler KS5 Co-Ordinator

AAk Miss Adeeba Akhtar

SBo Ms Sanjna Boodhoo

SNo Miss Shukri Noor

JTr Mr Jeremy Trewin STEM Co-ordinator

AGh Mr Ashraf Ghouse

ZBu Mr Zahid Butt

 

Science Department

SHa Miss Sarita Healey SLE & Lead Professional & KS5 Chemistry Co-ordinator

SKa Mrs Saema Kauser KS5 Co-ordinator

MPr Mr Mark Prince Subject Co-ordinator

MBa Mr Matthew Baker

JBr Mrs Johanna Brook KS5 Physics Co-ordinator

GCa Mr Glen Capper

SJh Mrs F Sumble Jhalli

KAd Mrs Karen Adamson

LVe Mrs Loveena Verma

CYo Mrs Clayre Yorke CEIAG & PSHE Co-ordinator

LCo Ms Lisa Colvin-Grieve

RWh Rubina Waheed      

 

Art & Design Department

KTo Miss Karen Tooley Lead Professional

RRa Ms Rachel Ramdewor

MAd Miss Maddison Anderson

DCl Miss Deborette Clarke

 

Business Studies Department 

RWa Mrs Rajdeep Waraich Lead Professional

KDa Ms Kate Davies

 

Drama Department 

FBr Ms Fiona Briggs Lead Professional

SSw Mrs Sarah Swallow Lead Professional 

 

Citizenship Department 

IHu Mrs Iram Hussain

 

Geography Department  

RGa Miss Robyn Gager Lead Professional

MLi Mr Mark Linton

KDa Ms Kate Davies

 

Health Studies Department

PFa Mrs Patricia Faulkner Lead Professional

DMu Mrs Deborah Muggleton Lead Professional 

CMl Mrs Charlotte Miller

PKe Mrs Paula Kempthorne

 

History Department    

MRa Miss Mubena Rahim Lead Professional

LBr Miss Lauren Branson-Harper

ALo Mr Adam Lovejoy

 

ICT & Computing Department 

LVn Mrs Louise Venn Lead Professional

TAl Mrs Thaslima Alavudeen

DPr Mrs Debra Pearce

LFi Mrs Lynne Finucane

FBe Ms Forida Begum

 

Media Department 

Kle Mrs Karen Leadbetter

RHo Ms Rebecca Honeybourne

 

MFL Department

LSi Ms Laura Siviter SLE & Lead Professional

TFl Mrs Tracy Flox Nieva

PJe Ms Paulette Jean

ASo Mrs Armelle Southerton

JMi Ms Jo Millward

ADi Mr Andrew Dickinson

 

Music Department

LMo Mrs Leah Morrall SLE & Lead Professional

IPa Mr Ian Parry

 

PE Department

AGu Mr Andrew Guppy Director of Sport

CHa Miss Charis Hart Teacher of Physical Education & Co-ordinator for NQTs & ITT

ATh Mrs Amanda Uffindall

KVi Mrs Katie Vine

EWa Miss Emma Walters

SHm Ms Samantha Hampson

 

RE Department

NGh Ms Nazia Ghalib Lead Professional

FAr Miss Fatima Arif-Khan Lead Professional

SRf Mrs Sidrah Rafique

FSt Mrs Faye Stanley

HWi Mr Hartnel Williams

 

Sociology & Government & Politics Department

TWe Mr Thomas Wells Lead Professional

 

Achievement Co-ordinators KS3 & 4

DPe Ms Deborah Peniket Achievement Co-ordinator Year 7 & KS2 & KS3 Transition

MBa Mr Matthew Baker Achievement Co-ordinator Year 8 & 9 (KS3)

NGo Mr Nicholas Goetschel Achievement Co-ordinator Years 10 & 11

AUf Mrs Amanda Uffindall Achievement & Inclusion Co-ordinator

 

Student Support KS3 & 4

CAk Mrs Carol Akel Learning Support Assistant

DBa Mrs Diane Baxter Behaviour Mentor

GGa Ms Georgina Gass Learning Support Assistant

LPe Ms Lynne Pearce Student Support Co-ordinator

MHo Mrs Michelle Homer Student Services Administrator

PMc Mrs Patricia McKenzie Intervention & Behaviour Support Manager 

MPo Ms Maxine Pollard Learning Support Assistant

CRi Mrs Claire Riley Marketing & Design Services Co-ordinator & Student Council Co-ordinator

ARo Mrs Andrea Rossiter Attendance & Medical Needs Officer

RSi Mrs Ravinder Sihre Senior Learning Support Assistant

 

Post 16

KLe Mrs Karen Leadbetter Director of Post 16 Studies

RWa Mrs Rajdeep Waraich Assistant Director of Post 16 Studies

 

Student Support KS5

Agu Mr Andy Guppy Post-16 Achievement Support Co-ordinator

CHe Mrs Christina Heard Post 16 Student Support Co-ordinator

GTh Mrs Gail Thomas Post 16 Attendance & Bursary Support Officer

RHe Mrs Rose McInerney Work Placement & Employer Engagement Co-ordinator

 

Student Support

LCo Ms Lisa Colvin-Grieve Director of Intervention and Inclusion & Lead DSL

FPr Mrs Faye Stanley Raising Achievement Co-ordinator

KTo Miss Karen Tooley Lead Teacher for Looked After Children

 

Cover 

MFo Mr Matthew Fox Cover Supervisor/DofE Co-ordinator

SBe Mrs Shahziya Begum

AHu Mr Aquib Hussain

 

Data & Examinations

AEv Ms Alison Evans Assessment & Data Manager

VGo Mrs Valerie Gotz Data, Assessment & Curriculum Assistant

 

Finance & IT Support

SFo Ms Sheila Foley Finance & Compliance Director

NCo Mrs Nicola Coggins Finance & Business Support Co-ordinator

EMa Mrs Emily Machin Finance Assistant

WMa Mr. William Machin Network Systems & Strategic Development Manager

ELi Ms Ellie Lincoln ICT Support & E-Safety Co-Ordinator

 

Technical & Media Support  

LNi Mr Lawrence Nicholas Curriculum & Technical Support Co-ordinator

DBh Ms Dupinder Bhogal Science Technician

 

Human Resources

DDo Mrs Debbie Dodd HR Director

LFa Mrs Lesley Farr HR & Payroll Assistant

 

Library

PAs Mrs Pamela Ashford Learning & Resource Centre Manager

 

Office & Site

TRo Mrs Tracy Rolf Administration & Curriculum Support Manager & Clerk to Governors

KCo Miss Kellyann Coggins Receptionist & Administration Assistant

RWo Miss Rebecca Worton Receptionist & Administration Assistant 

RDh Mr Rupinder Singh Dhanda Premises, Health and Safety Development Officer 

JCa Mr Jerome Carty-Pratley Site Assistant

JCu Mr Jeffrey Cunningham Site Assistant

 

 

 

 

 

Knightlow Road,

Harborne,

Birmingham,

B17 8QB

 

0121 429 2838