Staff List

Below you will find a staff list listing names, staff codes and job roles.

Senior Leadership Team
KCo Mrs Kerry Cooney  Headteacher
KAd Mrs Karen Adamson Deputy Headteacher Teaching, Development & Innovation
LFi Mrs Lynne Finucane Assistant Headteacher – Learning and Achievement 
CYo Mrs Clayre Yorke Assistant Headteacher – Student Behaviour, Welfare & Development 
LVe Mrs Loveena Verma Assistant Headteacher – Curriculum & Assessment  
SAl Mrs Sheila Allport PA to Headteacher & SLT/Company Secretary

English Department  
MBr Mrs Michelle Brookes Lead Professional in English
BRo Mrs Beth Robinson Lead Professional in English
SFa Ms Sarah Faliveno SLE & KS5 Coordinator for English
HLy Ms Hannah Lynock KS3 Coordinator for English
OEv Mr Owain Evans Teacher of English
NGo Mr Nicholas Goetschel Teacher of English
KHa Mrs Karen Hartland Teacher of English & Coordinator for Rights Respecting School
DPe Ms Deborah Peniket Teacher of English
VPr Mrs Victoria Price Teacher of English
JRa Ms Joanna Ratajska Teacher of English

Mathematics Department  
MPa Mr Mark Pearce SLE & Lead Professional in Mathematics
JRo Mrs Jennifer Hughes Mathematics Coordinator
JKl Mr Jaswant Kler KS5 Mathematics Coordinator
AAk Miss Adeeba Akhtar Teacher of Mathematics
SBo Ms Sanjna Boodhoo Teacher of Mathematics
AHu Mr Ahqib Hussain Teacher of Mathematics
SNo Miss Shukri Noor Teacher of Mathematics
ASa Ms Agnieszka Sadka Teacher of Mathematics
JTr Mr Jeremy Trewin Teacher of Mathematics & STEM Coordinator

Science Department 
SHa Mrs Sarita Healey Lead Professional in Science
MPr Mr Mark Prince Coordinator for Science
SKa Mrs Saema Kauser KS5 Biology & Applied Science Coordinator
JBr Mrs Johanna Brook KS5 Physics Coordinator
KAd Mrs Karen Adamson Teacher of Science
RBh Mr Ravinder Bhambra Teacher of Science
GCa Mr Glen Capper Teacher of Science
LCo Ms Lisa Colvin-Grieve Teacher of Science
LCp Miss Ledean Cooper Teacher of Biology
SDu Miss Shivani Duggal Teacher of Biology
LHu Dr Luke Hughes Teacher of Science
SJh Mrs F Sumble Jhalli Teacher of Science
LVe Mrs Loveena Verma Teacher of Science
RWh Mrs Rubina Waheed Teacher of Science  
CYo Mrs Clayre Yorke Teacher of Psychology & CEIAG & PSHE Coordinator    

Art & Design Department 
KTo Miss Karen Tooley Lead Professional in Art
MAd Miss Maddison Anderson Lead Professional in Art
RRa Ms Rachel Ramdewor Teacher of Art
DCl Miss Deborette Clarke Teacher of Art

Business Studies Department  
RWa Mrs Rajdeep Waraich Lead Professional in Business Studies
KDa Ms Kate Davies Teacher of Business Studies

Citizenship Department
MRa Miss Mubena Rahim Lead Professional in Citizenship

Drama Department  
FBr Ms Fiona Briggs Lead Professional in Drama 
SSw Mrs Sarah Swallow Lead Professional in Drama

Geography Department   
RGa Miss Robyn Gager Lead Professional in Geography
LBk Miss Lucy Baker Teacher of Geography
MLi Mr Mark Linton Teacher of Geography
KDa Ms Kate Davies Teacher of Geography
MSt Ms Maria Stanescu Teacher of Geography

Health Studies Department 
PFa Mrs Patricia Faulkner Lead Professional in Health Studies
DMu Mrs Deborah Muggleton Lead Professional in Health Studies
IHu Mrs Irum Hussain Teacher of Health & Social Care
CMl Mrs Charlotte Miller Teacher of Health & Social Care

History Department     
MRa Miss Mubena Rahim Lead Professional in History
LBr Miss Lauren Branson-Harper Teacher of History
ALo Mr Adam Lovejoy Teacher of History

ICT & Computing Department  
LVn Mrs Louise Venn Lead Professional in ICT & Computing
SAk Ms Syeda Akhtar Teacher of Computer Science
TAl Mrs Thaslima Alavudeen Teacher of Computer Science
LFi Mrs Lynne Finucane Teacher of Computer Science
ZKh Ms Zara Khan Teacher of Computer Science

Media Department  
Kle Mrs Karen Leadbetter Teacher of Media & Film Studies

MFL Department 
LSi Ms Laura Siviter SLE & Lead Professional in Modern Foreign Languages
TFl Mrs Tracy Flox Nieva Teacher of Modern Foreign Languages
ANe Miss Abbie Nearn Teacher of Modern Foreign Languages
JLa Mr Juan Lamela Teacher of Modern Foreign Languages
ASo Mrs Armelle Southerton Teacher of Modern Foreign Languages

Music Department
LMo Mrs Leah Morrall SLE & Lead Professional in Music
IPa Mr Ian Parry Teacher of Music

Physical Education Department
EWa Mrs Emma Aston Lead Professional in Physical Education
KVi Mrs Katie Vine Lead Professional in Physical Education
CHa Miss Charis Hart Teacher of Physical Education & Coordinator for NQTs & ITT
AUf Mrs Amanda Uffindall Teacher of Physical Education & Achievement & Inclusion Coordinator

RE Department 
FAr Miss Fatima Arif-Khan Lead Professional in RE
NGh Ms Nazia Ghalib Lead Professional in RE
NAk Ms Nazmin Akhtar Teacher of RE
CDe Miss Caitlin Delaney Teacher of RE
FSt Mrs Faye Stanley Teacher of RE

Sociology & Government & Politics Department 
TWe Mr Thomas Wells Lead Professional in Sociology & Government & Politics

Achievement Coordinators KS3 & 4 
DPe Ms Deborah Peniket Achievement Coordinator for Year 7 & KS2 – KS3 Transition 
FBr Ms Fiona Briggs Achievement Coordinator for Years 8 & 9
NGo Mr Nicholas Goetschel Achievement Coordinator for Years 10 & 11
AUf Mrs Amanda Uffindall Achievement & Inclusion Coordinator

Student Support KS3 & 4 
RSi Mrs Ravinder Sihre Senior Learning Support Assistant
LPe Ms Lynne Pearce Student Services & Administration Manager
PMc Mrs Patricia McKenzie Intervention & Behaviour Support Manager  
ARo Mrs Andrea Rossiter Attendance & Medical Needs Officer  
KCo Miss Kellyann Coggins Student Support Administrator
DBa Mrs Diane Baxter Behaviour Mentor
ALl Ms Annum Alyas Behaviour Mentor
AAf Mrs Asifa Aftab Learning Support Assistant
GGa Ms Georgina Gass Learning Support Assistant 
ALi Mrs Anne Ling Learning Support Assistant
MPo Ms Maxine Pollard Learning Support Assistant 
TSa Mrs Tira Saleem Learning Support Assistant
NLa Miss Natasha Lawlor Student Receptionist/Administration Assistant
LRe Mrs Laura Reeson Receptionist & Administration Assistant (main reception)

Post 16 
KLe Mrs Karen Leadbetter Director of Post 16 Studies
RWa Mrs Rajdeep Waraich Post 16 Achievement Coordinator

Student Support KS5 
CHe Mrs Christina Heard Post 16 Student Support Coordinator
GTh Mrs Gail Thomas Post 16 Attendance & Bursary Support Officer
RHe Mrs Rose McInerney Work Placement & Employer Engagement Coordinator
EWi Miss Emily Williams Receptionist & Administration Assistant
APe Ms Anna Perry Careers Advisor

Student Support 
LCo Ms Lisa Colvin-Grieve Director of Intervention and Inclusion & Senior DSL
FPr Mrs Faye Stanley Raising Achievement Coordinator
CRi Mrs Claire Riley Marketing & Design Services Coordinator & Coordinator for Student Council

Cover  
MFo Mr Matthew Fox Cover Supervisor/DofE Coordinator 
ABa Mrs Alison Barrell Cover Supervisor
SBe Mrs Shahziya Begum Cover Supervisor

Data & Examinations
AEv Ms Alison Evans Assessment & Data Manager
LPa Mr Luke Partridge Examination Officer Assistant

Finance
TRw Mr Tom Rowland Chief Financial Officer
NCo Mrs Nicola Coggins Finance & Business Support Officer
EMa Mrs Emily Machin Finance Assistant

IT Support
WMa Mr. William Machin Network Systems & Strategic Development Manager
ELa Mr Enea Lanzarone ICT Support & E-Safety Coordinator

Technical & Media Support   
LNi Mr Lawrence Nicholas Curriculum & Technical Support Coordinator
DBh Ms Dupinder Bhogal Science Technician
JRe Mrs Jenny Gordon-Redmond Food Technology Technician

Human Resources
DDo Mrs Deborah Dodd HR Director & Data Protection Officer
LFa Mrs Lesley Farr HR & Payroll Assistant 

Library 
PAs Mrs Pamela Ashford Learning & Resource Centre Manager

Site 
RDh Mr Rupinder Singh Dhanda Premises, Health and Safety Development Officer  

If you need to contact a member of staff at the school please email lgs-enquiry@lordswoodtrust.co.uk
Please include:

  • Name of the student
  • Review Group 
  • Name of the member of staff to whom you would like the message directed
  • Brief summary of what the communication is regarding

 Whilst staff will endeavour to reply as soon as possible, this could take up to five days (due to timetable commitments).  If you require a reply sooner, please phone the school office.